Jaunumi

30.06.| Preses relīzes
Tags: Vizionette, Relīze

Saulesbrilles vasarā – kā izvēlēties sev piemērotākās?

Saulainā laikā, viena no lietām, par kuru nepieciešams atcerēties dodoties ārpus telpām, ir saulesbrilles. Tās ne vien padara ārā pavadīto laiku patīkamāku, bet arī aizsargā acis no saules ultravioletā starojuma, samazina apžilbšanu un uzlabo redzamību. Saulesbriļļu galvenā funkcija – 100% aizsardzība pret kaitīgajiem UVA un UVB stariem. Taču būtiski, lai tās pildītu savu funkciju, neatkarīgi no aktivitātēm, ar kurām nodarbojamies. Tas lielā mērā nosaka, kādas saulesbrilles ieteicams izvēlēties. Plašāk par to, ko ņemt vērā iegādājoties saulesbrilles vasaras sezonā stāsta “VIZIONETTE” optometriste Ilze Eriksone.

Īpaši vasarā, kad saules stari ir visintensīvākie, saulesbrilles pasargā acis un ādu ap tām no kaitīgajiem saules stariem. Ja šī aizsardzība netiek nodrošināta, pastāv risks saskarties ar tādām acu saslimšanām kā katarakta vai tīklenes bojājumi. Tāpēc saulesbrilles nepieciešams lietot visiem cilvēkiem, neatkarīgi no vecuma un redzes kvalitātes vai acu veselības stāvokļa. Jāatceras, ka tās jālieto ne vien atrodoties tiešos saules staros, bet arī mākoņainā laikā un īpaši pie jūras, kas atstaro kaitīgos saules starus. Tomēr ņemot vērā plašo saulesbriļļu sortimentu veikalos, pirms to iegādes, jāzina kādam mērķim tās paredzētas.

Iegādājoties saulesbrilles, ieteicams izvēlēties brilles ar lielākām lēcām, kas labi aizsargās acis un ādu ap tām. Runājot par lēcu tonējumu, jāatceras, ja saulesbrillēs ir iestrādāts UV filtrs, gan gaišākas, gan tumšākas lēcas nodrošinās vienādu aizsardzību. Tāpēc iegādājoties brilles jāizvēlas tādas, caur kurām ir patīkami skatīties. Nozīmīga loma gan ir tam, kāda ir gaismas caurlaidība briļļu lēcām. Gaismas caurlaidība tiek iedalīta četrās kategorijās. Ikdienā pārvietojoties pilsētas vidē piemērotas būs pirmās, otrās un trešās kategorijas saulesbrilles, kam ir lielāka gaismas caurlaidība, taču aktīvās atpūtas laikā acu aizsardzībai nepieciešamas trešās vai ceturtās kategorijas brilles.

Baudot vasaras aktivitātes pie dabas – īpaši pie ūdens vai kalnos – nākas saskarties ar intensīvāku saules ultravioleto starojumu, tāpēc saulesbrilles noteikti jālieto. Šādos gadījumos ieteicams izvēlēties saulesbrilles, kurām ir trešās vai ceturtās kategorijas gaismas caurlaidība. Taču jāatzīmē, ka ar ceturtās kategorijas brillēm ir aizliegts vadīt automašīnu, jo tām gaismas caurlaidība ir tikai 3 – 8%.

Savukārt sportošanai un riteņbraukšanai vispiemērotākās būs vieglas un izturīgas saulesbrilles, kas labi pieguļ sejai, nenospiež sejas ādu un to svars vienmērīgi sadalās. Tā ne vien tiek aizsargātas acis no saules kaitīgajiem ultravioletajiem stariem, bet arī no vēja, putekļiem un gružiem, nodrošinot aizsardzību un arī ērtu briļļu lietošanu. 

Ja ikdienā nākas pavadīt daudz laika vadot automašīnu vai esot pie ūdens, piemēram, makšķerējot, laivojot, kuģojot vai braucot ar ūdens motociklu, piemērota izvēle ir saulesbrilles ar polarizētajām lēcām. Tās samazina atspīdumus no dažādām virsmām, kā asfalts un ūdens, tādējādi mazinot apžilbšanu un uzlabojot redzamību, kas padara drošāku transportlīdzekļa vadīšanu. 

Cilvēki, kuri ikdienā nēsā redzi koriģējošas brilles, optikas veikalos var iegādāties fotohromās brilles vai optiskās saulesbrilles, kas tiek izgatavotas pēc konkrētas briļļu receptes. Brilles ar fotohromajām jeb hameleona tipa lēcām ir īpaši ērts risinājums tiem, kam brilles ir nepieciešamas ik dienu. Fotohromās lēcas pielāgojas videi - tās maina toni atkarībā no UV starojuma intensitātes, tāpēc iekštelpās tās būs caurspīdīgas, savukārt ārā ietonēsies tumšākas. Jaunākās paaudzes fotohromās lēcas reaģē arī uz gaismas intensitāti, tāpēc tās tiek īpaši rekomendētas autovadītājiem. Tāpat ir iespējams izgatavot arī optiskās saulesbrilles jeb brilles ar tonētām lēcām. Mūsdienās ir pieejams plašs lēcu toņu klāsts ikviena cilvēka gaumei.

Ko ņemt vērā lietojot saulesbrilles?

Iegādājoties saulesbrilles, tās kalpos vairākus gadus, taču nepieciešams ievērot pāris priekšnoteikumu, lai saglabātu to kvalitāti un spēju veikt aizsargājošo funkciju ilgāku laiku. Jāatceras, ka saulesbrilles jātīra ar īpaši brillēm paredzētām sausām vai mitrām mikrošķiedras salvetēm. Ja izvēlamies sausās salvetes, noderēs arī briļļu tīrīšanas līdzekļi, kas palīdzēs labāk notīrīt netīrumus. Tīrot brilles ar nepiemērotiem līdzekļiem, tās var tikt sabojātas un saskrāpētas. Tāpat noteikti nevajag saulesbrilles nēsāt uz galvas augšējās daļas kā “matu stīpiņu”, jo tā brilles tiek deformētas. Kā arī lielā karstumā saulesbrilles nevajag atstāt un glabāt mašīnā vai tiešos saules staros, jo tā var sabojāties gan briļļu ietvars, gan lēcas. 

Plašāk par VIZIONETTE piedāvājumiem: https://vizionette.eu/

OC VISION zīmoli

Latvija
Opptica
Dr.Lensor
OptiO
Vision Express
Vizionette
Optika Lornete
Lietuva
Opptica
Dr.Lensor
OptiO
Vision Express
Igaunija
Opptica
Dr.Lensor
Eiropa
Opptica
Dr.Lensor